פארק בן גוריון נמצא בשוליה הצפוניים של העיר דימונה. הפארק מנציח את זכרם של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ואשתו פולה, שהתגוררו לא הרחק מכאן, בקיבוץ שדה בוקר, וביקשו לעודד את ההתיישבות בנגב. קק"ל שדרגה את הפארק והוסיפה חניונים ושבילי אופניים, מתקני שעשועים לילדים, אגם מרהיב וגן מדע. הפארק המחודש מעניק לתושבי דימונה מקום בילוי ליד הבית ומשרת גם את המטיילים בנגב, המחפשים אתנחתא בדרכם ממרכז הארץ לדרומה.

העיר דימונה נמצאת בעמק גדול בין שני קמרים - הקמר שבונה את הרי דימונה בצפון והקמר שבונה את הרי אפעה בדרום. העמק נוצר בקער שבין שני הקמרים כתוצאה מהתחתרות של נחלים רבים היורדים מהקמרים אל הקער שמפריד ביניהם. הנחלים הקטנים מתלכדים לערוץ אחד – נחל דימונה, מתנקז לנחל חימר, הנשפך לדרום ים המלח.

השם דימונה נזכר בספר יהושע כמקום שנמצא בגבולה הדרומי של נחלת יהודה: "ויהיו הערים מקצה למטה בני יהודה אל גבול אדום בנגבה... וקינה ודימונה ועדעדה") יהושע ט"ו, 21-22). היו שהאמינו כי שמה השתמר בשם הערבי הרבאת אום דימנה (מאגורת דימונה), הנמצאת כקילומטר מצפון-מערב לפארק בן גוריון. מאגורה היא בור חצוב בצד ערוץ האוסף מי נגר.

בערוץ נחל דימונה נותרו שרידי טרסות חקלאיות קדומות ובורות מים. בחפירות שנערכו בשנת 2005, לקראת בניית השכונה הסמוכה לפארק, נמצאו חמישה שרידי יישוב מתקופת הברונזה התיכונה (1750-2000 לפנה"ס). על פי הממצאים של החופרים, ברובם נמצאו גדרות למכלאות צאן וכלי צור שלא כללו להבי מגל, ונראה כי אתרים אלה שימשו מקומות חניה עונתיים לרועים.

בפארק קיימים:

  • אגם שמעון פרס
  • עצים מיוחדים לפארק ולאזור
  • גן מדע

האתר מונגש!