דימונה 2040

להפוך לאבן שואבת / בני ביטון

מדינת ישראל של 2019 מונה 9,000,000, כאשר מתוכם מתגוררים בנגב, ששטחו מהווה כ-62% משטח המדינה, 639,300 על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. קרי, רק 7.1% מתושבי ישראל מתגוררים בשטח שבן גוריון ביקש להפריח כבר לפני כחמשה עשורים.

מדובר באנומליה שאין שנייה לה.

מרכז הארץ מתפוקק ומתפוצץ. התושבים סובלים ממחסור משווע בדיור. מחיר דירה ממוצעת נושק לכשלושה מיליון שקלים, ודירת שלושה חדרים מושכרת שם לעתים בסכם שנע בין שמונה לתשעת אלפים שקלים. ואת הסוף מי ישורנו.

והאבסורד? תושבי מדינת תל אביב עוזבים ליישובי הלוויין כמו חולון, בת וראשל"צ. אבל גם שם פקוק וצפוף ודחוס ולכן הם "חותכים, בשנים האחרונות לשרון ולשפלה, שגם הם ימצאו עצמם בעוד עשור כחבלי ארץ שאינם יכולים יותר להכיל את המסה האנושית שנוהרת אליהם.

עוד אנומליה, עוד אבסורד. עוד סיבה להתקומם, כי הנגב העשיר בשטחים, במזג אוויר נפלא, בתושבים חמים ומסבירי פנים יכול להוות פתרון לכל כך הרבה מצוקות. לדאבון הלב, לא תמיד הוא נלקח בחשבון כאלטרנטיבה.

כליכודניק מבטן ומלידה, וכמי שלמד דבר או שניים על זאב ז'בוטינסקי ותורתו, אני מבקש להזכיר לעולם כי המ"ם הראשון בתורתו היה מעון ורק לאחריו מזון,  מרפא מורהמלבוש. ולעיר דימונה, בראשה אני עומד, יש את היכולת להציע מעונות גם עתה וגם בעתיד הקרוב והרחוק.

היום, 71 שנה לאחר הכרזת העצמאות, יכולים הנגב בכלל ודימונה בפרט להציע מעון, קרי דיור בר השגה, לכל צעירה וצעיר המבקשים לבוא להתגורר כאן, בנגב. והעיר דימונה תהיה חלוצה בנושא הזה בעקבות תכנית 2048.

כמי שעומד בראש עיר שיכולה להציע סל מגוון ועשיר כמו חינוך מן המובילים בדרום, תרבות עשירה, דיור במחיר השווה לכל נפש, הטבת מס משמעותית המשדרגת את ההכנסה המשפחתית, פיתוח משמעותי של מוסדות ציבור ומתן שירות מקסימלי לתושבים, אני סבור כי מיזם 2048, שבמסגרתו מובטחים לנו הקמת גרעינים מובנים עם תושבים איכותיים, חלוצים שרואים בהתיישבות בנגב ציונות צרופה וטהורה, עשוי להצליח בגדול ואף להוות אבן שואבת לרבים וטובים המחפשים "פינה חמה" ואף להפוך מודל לחיקוי.

כפי שאמרתי לא אחת, לבן גוריון היה חזון – ליישב ולהפריח את הנגב, אך ההצלחה שלו הייתה מועטה למרות הדוגמא האישית שהפגין. מאידך, דווקא ראש הממשלה ומנהיג הימין, בנימין נתניהו, הצליח לחולל שינוי בהתיישבות בנגב, ותוכנית 2048 היא עוד נדבך בשינוי ובהצלחה. לכן אני מאמין, כי בשני העשורים הקרובים יהיו לנו הרבה סיבות טובות לחייך ולשמוח.

ובנימה אישית: כמי שנולד וגדל בדימונה להורים שהגיעו אליה מ... רחוב עזה שבירושלים אני סבור כי הנגב הוא תחליף שאין לו תחליף.