פרויקט כיתות מצוינות בביה"ס רבין

חדש בעיר דימונה, בבית הספר רבין בעיר, שהרבה מהפעילות בו היא ייחודית, כמו למשל לימודי השפה הסיניתף פרויקט ,כיתות מצוינות"! מדובר בפרויקט שמטרתו העיקרית היא להצמיח ספורטאים אולימפיים. את הפרויקט מנהל ומוביל הג'ודוקא האולימפי אריק זאבי יחד עם צוות מקצועי ומיומן.  

על פי תפיסתם המקצועית של זאבי ושותפיו, ילד צריך לחוות מגיל צעיר מגוון גירויים פיזיולוגיים בכדי לפתח את היכולות המוטוריות השונות, ורק לאחר שיתנסה במספר ענפי ספורט, יוכל באמת לדעת מהו ענף הספורט המתאים ביותר ליכולות שלו.

לדברי זאבי, "אנו מאמינים שספורט תחרותי, אם נעשה במינון הנכון, הוא אחת הדרכים הטובות ביותר  לחכך את הילד עם התמודדויות מנטליות כגון, לחץ, קושי, כישלון והתמדה, התמודדויות שיעזרו לילד לפתח את היכולות המנטליות שלו, יכולות שישמשו אותו גם אם בסוף לא יבחר במסלול הישגי אולימפי,.

הרעיון הכללי של הפרויקט הוא כדלהלן: בכיתות הנמוכות יתאמנו הילדים כ-6 שעות שבועיות, ב-3 ענפי ספורט החשובים להתפתחות נכונה של הילד ושנמצאו מתאימים לילדי בית ספר רבין. הענפים שנבחרו הם אתלטיקה (שמהווה גם את הבסיס לכל ספורט), כדור עף חופים וג'ודו.

בהמשך הדרך יתמקדו הילדים בשני ענפי ספורט בלבד, שימצאו המתאימים ביותר עבורם בהמלצת מאמנם וכמובן על פי בחירתם. בסוף בית הספר היסודי כבר יתמקדו הילדים בענף ספורט אחד שאליו הם הכי נמשכים ובו הסיכוי שלהם להצליח הוא הרב ביותר. בדרך זו, יהיה אפשרי לאתר את הפוטנציאל המתאים לכל ענף, הורים לא יצטרכו לשלם לחוגים פרטיים ולהוציא המון כסף בכדי לקבל את המאמנים הטובים ביותר וכל התהליך יתנהל דרך מערכת החינוך בצורה מערכתית ורבת היקף כך שהסיכוי להצלחה יעלה משמעותית.

חשוב לציין שהמאמנים שעובדים בכיתת הספורט הם לא מורי הספורט הרגילים, אלא מאמנים מוסמכים בכל ענף וענף, שנבחרו בקפידה ושמרכיב מכריע בבחירה שלנו בהם היא היכולת של אותם מאמנים גם להקנות את הערכים שעליהם מושתת הספורט.

זאבי: "כמו שציינתי, אנו רואים בספורט דרך מעולה לעזור לילדים לרכוש השכלה מנטלית, כזאת שתשמש אותם בכל דרך שיבחרו. בנוסף, אנו חושבים שספורט הישגי היא דרך נפלאה לצמצם פערים חברתיים,.

יודגש כי מדובר בקונספט המאפשר הרחבה ושכפול בצורה יעילה (scalable), יגדיל משמעותית את מספר הילדים העוסקים בספורט בגיל צעיר, יגדל אותם בצורה מיטבית, יחנך אותם לערכי המצוינות והספורט, ויבנה מסגרת תעסוקתית איכותית, יציבה ומאתגרת למאמנים התחרותיים הטובים במדינה - זהו מתכון מנצח לשינוי אמתי, רחב ומהותי.

לדברי זאבי, הפרויקט זכה להצלחה גדולה בנתניה ששם הוא פועל מזה כשלוש שנים: בית הספר גדל משתי כיתות בשכבה לארבע כיתות, חצי מהילדים בכיתת המצוינות לא גרים ליד בית הספר, אלא מגיעים מכל רחבי העיר! והכי חשוב, ממוצע הציונים הכי גבוה בכל שכבה הוא בכיתת הספורט...

גם מנהלת בית הספר הערבי ביפו מדווחת על שיפור ניכר בהתנהגות של ילדי הפרויקט ובמחויבות שלהם להיות חלק מפרויקט שכזה. מיותר לציין שבמגזר הערבי קיים פוטנציאל ספורטיבי אדיר שאינו ממומש.

בפגישה שהתקיימה בין זאבי ואנשי צוותו למנהלת בית הספר רבין בדימונה דיווחה המנהלת על שינוי לטובה שחל בילדים שלקחו חלק בפרויקט, על אף הזמן הקצר שהוא פועל במקום.

זאבי מסכם: "אין לי ספק שאנחנו עומדים לעשות שינוי משמעותי בספורט הישראלי ובתרבות הספורט בישראל, קל וחומר בהישגיה הספורטיביים של דימונה, שלא ירחק היום והילדים מהפרויקט יהיו מהמובילים בארץ ובהמשך יגיעו גם להישגים בינלאומיים. ותחת הדגל הזה גם לצמצם פערים חברתיים ולחנך את ילדינו למצוינות, ענווה והישגיות".

בפגישה שנערכה השבוע בלשכת ראש העיר בני ביטון, פגישה שאליה הוזמן גם הכדורגלן הבינלאומי לשעבר מוטל'ה שפיגלר, הציע ביטון לשפיגלר להצטרף לפרויקט ולהעניק לו מכישוריו ויכולותיו. שפיגלר התחייב לשקול את ההצעה.

ביטון: "מדובר בפרויקט ייחודי בעיר שמשקיעה מיליונים בענפי הספורט השונים. אני מאמין שעוד נזכה לקטוף את פירות ופרויקט ונראה הרבה 'יוסי בניונים' יוצאים מהעיר שלנו ומייצגים את המדינה. אני מאמין, מקווה ומייחל כי ידידי מוטל'ה שפיגלר ישקול ברוח אוהדת את הצעתי לו".